Приготвяме маяното тесто. Слагаме маята в купа, стриваме леко с лъжица, прибавяме захарта.
Намачкваме добре, докато маята се втечни. Наливаме 6-8 с.л. топла вода, поръсваме с брашно. Оставяме за 15 мин., докато маята шупне.
В метална купа счукваме яйцата, които трябва да са със стайна температура. Прибавяме захарта, разбъркваме, поставяме сместа на котлона.
Затопляме до 20 градуса, като непрекъснато разбъркваме.
Пресятото брашно поръсваме с 1 щипка сол.
Прехвърляме яйцата и вече шупналата мая. Разбъркваме внимателно само в една посока.
Постепенно наливаме затопленото прясно мляко, поръсваме с лимонова есенция.
Добавяме топлото слънчогледово олио и половината от разтопеното масло, поръсваме с ванилия.
Замесваме меко лепкаво тесто. Месим дълго и продължително докато тестото придобие еластична форма и стане леко лепкаво. Прехвърляме го в купа, намазваме с част от останалото разтопено масло. Покриваме тестото с кърпа, оставяме го да втаса, но не напълно – за 30-40 мин.
Разделяме втасалото тесто на три топки, от които с намаслени ръце оформяме еднакви по дължина фитили. Намазваме повърхността им с разтопено масло.
Нареждаме фитилите един до друг, оплитаме на плитка. Прехвърляме в тава, намазваме повърхността с масло.
Поставяме козунака в студена фурна, оставяме го да втаса, докато удвои обема си. Намазваме повърхността с разбит с мляко жълтък, поръсваме със захар. Поставяме в ниската част на предварително загрята фурна. Печем на 180 градуса, след 15-18 минути се покрива с фолио и се пече на още 25-30 минути
Млечните продукти по традиция винаги са присъствали на родната трапеза. Приблизително 96% от българите консумират сирене, а 80% кашкавал. Това са около 6,5 милиона българи. Безспорно обаче звездата в традиционната кухня е киселото мляко.
Ето защо искаме да съберем тук вашите любими рецепти с вкусните млечни продукти Булгареа.
Не се колебайте и ни споделете рецептата си чрез бутона "Изпрати рецепта" по-долу на страницата!
Благодарим Ви!